Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić przychody i koszty w konsorcjum

26 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Kwoty uzyskane ze wspólnego przedsięwzięcia każdy wspólnik rozlicza proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku. Zasada ta dotyczy także ponoszonych wydatków.

 

Według przepisów ustawy 0 CIT, czynności wykonywane w ramach konsorcjum traktowane są zazwyczaj jako czynności realizowane w formie wspólnego przedsięwzięcia. Oznacza to, że przychody uzyskane przez konsorcjum każdy uczestnik powinien rozpoznać proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku. Proporcja stosowana do podziału zysków pomiędzy podmioty uczestniczące w konsorcjum powinna być stosowana również do podziału poniesionych kosztów w ramach podejmowanych czynności.

Rozliczając osiągane przychody oraz odpowiednio ponoszone koszty w związku z realizacją zadań w ramach konsorcjum, podatnicy powinni uwzględnić regulacje, które w sposób szczególny traktują kwestie rozliczeń tego rodzaju przedsięwzięć. Według przepisów ustawy o CIT, realizacja wspólnego celu za pośrednictwem ustanowionego konsorcjum traktowana jest co do zasady jako wspólne przedsięwzięcie, o którym mowa w art. 5 tej ustawy.

Ustalenia umowne i współkontrola

Ustawy podatkowe nie zawierają definicji legalnej pojęcia „wspólne przedsięwzięcie". Próby jego zdefiniowania były jednak wielokrotnie podejmowane w licznych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2020 r. (0114-KDIP2-1.4010.56.2020.7.JF) dyrektor Krajowej Informacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11947

Wydanie: 11947

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament